Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

meme-kanseri

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Memede ağrı çok büyük olasılıkla meme kanseri bulgusu değildir. Meme kanserinin en önemli bulgusu memede ağrısız kitledir. Memedeki ağrısız kitleler sıklıkla hasta tarafından fark edilir. Kadınların ara sıra memelerini kontrol etmeleri erken tanıda çok önemlidir. Ayrıca 40’lı yaşlardan sonra tüm kadınlara bir hekime başvurmaları, meme muayenesi, meme ultrasonografisi ve mamografi yaptırmaları önerilir. Koltuk altında ele gelen bir kitle de meme kanseri bulgusu olabilir.

İlerlemiş meme kanserinde memede şekil bozukluğu, asimetri, meme cildinde çekilme ve çökme olabileceği gibi kızarıklık, ödem (Portakal kabuğu manzarası), ülserasyon, nodüler yapılar ve genişlemiş toplar damarlar da bulunabilir. Ancak benzer bulguların özellikle emziren annelerde olmak üzere memenin iltihabi hastalıklarında da görülebilir.

Meme başından kanlı akıntı gelmesi, meme başının içeri çökmesi, meme başında kabuklanma veya yara olması meme kanseri açısından şüpheli bulgulardır. Bu bulgulardan bir veya birkaçı varsa hemen bir hekime başvurmak gerekir.

Son Yazılarımız

Bize Mesaj Gönderin

İletişim